slider
پردیس گردشگری هفت اقلیم استان یزد

برگزار کننده دوره های کوتاه مدت گردشگری و هتلداری

Foto

هدف دوره :  راهنمایان  گردشگری و راهنمایان طبیعت گردی به عنوان سفیران فرهنگی هر کشور و هر ملتی  وظیفه  خطیر معرفی فرهنگ ملت و کشور خود ؛ طبیعت و آثار طبیعی مناطق مورد بازدید را به گردشگران دارند  لذا  بایستی خود ضمن دارا بودن خصوصیات اخلاقی  و شخصیتی عالی  از معلومات  بسیار گسترده عمومی و حتی تخصصی برخوردار باشند . با هر یک از گردشگرانی که میزبانی آنان را به عهده دارند حرفی درخور علایق و اعتقادات و مرتبط با روحیات و فرهنگ آنان برای گفتن داشته باشد . در این دوره فراگیران با روشهای مختلف تورگردانی , خصوصیات و تخصصهای خاصی که یک راهنمای عالی  باید داشته باشد , روشهای برخورد با مسائل و مشکلات احتمالی آشنا می شوند  تا بتوانند پس از طی مراحل قانونی و دریافت کارت  راهنمایی از سازمان میراث فرهنگی , صنایع دستی و گردشگری  و شرکت در سفرهای آموزشی به عنوان  راهنمای همراه  و کسب تبحر و تجربه مورد قبول به عنوان راهنمای گردشگری مستقلاً مشغول به کار گردندد.آنچه در مورد راهنمایان طبیعت گردی حایز اهمیت میباشد این واقعیت است که در محیط طبیعی خطراتی وجود دارند که در سفر های شهری از آنها خبری نیست . پس راهنمایان طبیعت گردی مسئولیت بیشتری در قبال طبیعت گردان و گروه همراه خود داشته و میبایست از توانمندی های خاص تخصصی برخوردار باشند.


محتوای دوره :  در این دوره سرفصلهای زیر به فراگیران آموزش داده میشود حال آنکه حتی کسب بهترین امتیازات نیز از دروس ذکر شده فقط به عنوان آشنایی با اصول پایه حرفه ای محسوب می گردد.
سرفصلها ی آموزشی عبارتند از:
1- اکوتوریسم ؛ مناطق تحت حفاظت محیط زیست و قوانین و مقررات آن.
2- آشنایی با کوه ها و غارها.
3- زمین شناسی و جاذبه های ژئوتوریستی ایران .
4- آشنایی با حشرات و پروانه های ایران.
5- آشنایی با ماهی ها ؛ دوزیستان و خزندگان ایران.
6- آشنایی با پرندگان ایران و جاذبه های پرنده نگری.
7- آشنایی با پستانداران ایران.
 8- آشنایی با گیاهان ایران.
 9-بهداشت سفر و کمک های اولیه.
 10- فنون استقرار وزندگی در طبیعت و جغرافیای گردشگری و نقشه خوانی.
 11- فنون و مهارت های تور گردانی.
 12 - الگوهای رفتاری در گردشگر.
13- آشنایی با روحیات ملل.
14- آشنایی با عشایر ایران.
15- شناخت صنعت گردشگری.
16- زبان تخصصی انگلیسی ( تخصصی طبیعت گردی )
17- آشنایی با اکوسیستم های ایران
18- فيلمهاي آموزشي. 
کارگاه آموزشی  یا کارورزی : دارد


الزامات یا پیش نیازها : آمادگی جسمانی کامل ؛ علاقه مند بودن به طبیعت و رویارویی با شرایت غیر منتظره و زندگی در شرایط سخت ؛ فعالیت های طبیعت گردی از نظر سختی مسیر به درجات متفاوتی تقسیم میگردند؛ پس راهنمای اکوتوریسم باید اطلاعات و توانمندی خود را دقیقاً شناخته و از آن آگاه باشد. حداقل تسلط کامل به یک زبان زنده دنیا  شامل انگلیسی ؛ آلمانی ؛ ایتالیایی ؛ فرانسه ؛ اسپانیایی ؛ عربی ؛ ترکی؛ ....علاقه فردی و سلامت کامل گفتاری و شنیداری ؛ جسمانی و روحی ؛ دارا بودن حداقل کارشناسی ؛ لیسانس .


توصیه ها : قبل از هر چیز آمادگی کامل جسمانی ؛ تسلط کامل به هر چند زبان خارجی گامی است برای موفقیت هر چه بیشتر فراگیران. ماهیت این شغل سفر به مناطق غیر شهری و دامان طبیعت و رویارویی با مخاطرات پیش بینی نشده میباشد و ارائه یاری و خدمات به گردشگران پس اگر دارای توان جسمانی کامل ؛ مهارت های مورد نیاز و روحیه شاد و علاقه به خدمت گزاری هستید وارد این راه شوید . در این حرفه هر دقیقه - نفر در سفر یک تجربه  و آموزش جدید می باشد ؛ راهنمایانی در زمینه طبیعت گردی موفق تر خواهند بود که حداقل در یک رشته از فعالیت های تخصصی اکوتوریسم تبحر و مهارت کامل داشته باشند. فراموش نکنیم که حیطه های گوناگون اکوتوریسم کاملاً تخصصی بوده و برای فعالیت تخصصی در این زمینه ها  نیاز به مجوزهای خاص از سازمانها ؛ هیئت ها و فدراسیون های مربوطه میباشد . به عنوان مثال راهنمایان کوهستان ؛ رفتینگ؛ بانجی جامپینگ؛ غواصی و پاراشوت ؛ کایت و ... .


طول مدت دوره :  حدود  5 ماه برابر با  439 ساعت آموزشی و  دوره فشرده 4 ماه.
نوع گواهی نامه صادره :  سازمان  میراث  فرهنگی  صنایع دستی  و  گردشگری تنها متولی گردشگری و صادر کننده کارت  راهنمای  گردشگری در کشور.


روزهای کلاس:شنبه یکشنبه سه شنبه 
16 الی 20